upsell_artykuly_2020_3010

Nowe przepisy księgowe, które dotyczą także Ciebie!

Przedsiębiorcy nie mają łatwo. W 2020 roku wprowadzono wiele zmian w prawie podatkowym i księgowym. Za tą dynamiką czasem trudno nadążyć. 

Oto nowy przepis, który wszedł już w życia a dotyczy każdego przedsiębiorcy. Jego niedopełnienie może Cię słono kosztować.

Czym jest GTU?

GTU jest skrótem od “grupa towarów lub usług”. Podatnicy VAT zobligowani są do posługiwania się  kodami  GTU w przypadku sprzedaży 10 rodzajów towarów oraz trzech rodzajów usług zaliczanych do szczególnie narażonych na nadużycia. 

Zmiany, zmiany, zmiany…

GTU jest częścią zmian związanych z wejściem w życie nowych przepisów dotyczących przesyłania JPK VAT. Od października 2020  podatnicy zmuszeni są  do weryfikacji sprzedawanych towarów oraz świadczonych usług pod kątem ich przynależności do jednej z trzynastu grup towarowo-usługowych. 

Jeżeli oferowany przez Ciebie towar lub usługa znajdować się będzie w jednej z grup, konieczne będzie przypisanie jej właściwego kodu GTU w JPK V_7M albo JPK V_7K. 

Dotychczas jako podatnik VAT składało się dwa dokumenty elektroniczne:

  • JPK VAT, który jest wykazem faktur ujętych w rejestrze VAT,
  • oraz deklaracji podsumowującej poszczególne transakcje.

Nowe przepisy łączą oba dokumenty w  jeden plik, będący zestawieniem wszystkich informacji, które obecnie zawiera JPK VAT i deklaracja.

Plik będzie dostępny w dwóch wariantach:

  • JPK_V7M – dla podatników rozliczających się miesięcznie,
  • JPK_V7K  – dla tych, którzy VAT płacą co kwartał.

Roboczo dokument ten zaczęto nazywać JPK_VDEK.

GTU

Zgodnie z wprowadzonym rozporządzeniem, ewidencja sprzedaży powinna zawierać oznaczenia identyfikujące dostawy niektórych towarów i świadczonych usług.

Dla kogo GTU12?

Jeżeli świadczysz usługi o charakterze niematerialnym – wyłącznie: doradczym, księgowym, prawnym, zarządczym, szkoleniowym, marketingowym…” jest to właściwy dla Ciebie kod.

Błędy i ich konsekwencje

W przypadku stwierdzenia przez naczelnika urzędu skarbowego błędów „uniemożliwiających przeprowadzenie weryfikacji prawidłowości transakcji”, zostaniesz wezwany do skorygowania pliku. Jeśli w terminie 14 dni tego nie zrobisz tego lub nie przekonasz naczelnika co do prawidłowości wypełnienia JPK, możesz otrzymać karę administracyjną w wysokości 500 zł za każdy błąd.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat nowych przepisów koniecznie zerknij tutaj:

Sprawdź TUTAJ 

Zerknij także na artykuł na blogu “Kursy online i księgowość – od czego zacząć? Proste odpowiedzi na częste pytania!“. Znajdziesz tam porady księgowe, które mogą okazać się bardzo przydatne.

Nasz wpis ma jedynie charakter informacyjny. Zawsze warto zapoznać się z treścią ustawy lub skonsultować z własną księgową 🙂

Boisz się skoku na głęboką wodę? Zacznij od testów!

Dajemy Ci 15 darmowych dni na wypróbowanie platformy WP Idea.

W tym czasie możesz przetestować jej funkcje, zaprojektować lekcje, dodać materiały i ustawić wszystko zgodnie ze swoimi wymaganiami. W trakcie testów również możesz liczyć na naszą pomoc!

Gdy zdecydujesz się na zakup platformy, wówczas wszystkie ustawienia zostaną z Tobą i do razu będziesz mógł wystartować ze sprzedażą, nie wychodząc z domu!

Udostępnij na Facebooku ->

Share on facebook
Facebook
Jesteśmy gotowi do działania, i czekamy na Twoją wiadomość.

pytania@wpidea.pl